Kam sa (ne)vybrať na nákupy v nedeľu?

Okrem tradičných foriem rekreácie, mnohí z nás nakupujú aj počas cestovania. Krátke víkendové výlety sú ideálnou príležitosťou na návštevu zahraničných obchodov, veď prečo si nepriniesť ako suvenír napríklad nové tričko. Sieť Európskych spotrebiteľských centier (ECC-Net) prináša zhrnutie, kde v rámci EÚ môžete nakupovať aj v nedeľu.
 
Sieť ECC-Net, ktorá pôsobí v krajinách EÚ, v Nórsku, na Islande a vo Veľkej Británii, odpovedala na otázku:

 

Existuje u vás zákaz predaja v nedeľu (okrem štátnych sviatkov)?

• ani v jednej krajine nie je predaj v nedeľu úplne zakázaný!
• 19 krajín uviedlo, že v nedeľu neexistujú obmedzenia týkajúce sa predaja (63%)
• v 11 krajinách existuje čiastočný zákaz predaja (37%).

 

Krajiny, v ktorých nie je predaj v nedeľu zakázaný:

Belgicko: predaj v nedeľu nie je zakázaný, ale obchodníci majú povinnosť uzavrieť obchod jeden deň v týždni.

Portugalsko: žiadny paušálny zákaz predaja v nedeľu neexistuje, avšak obce môžu regulovať otváracie hodiny obchodov a obmedziť ich na určité hodiny v konkrétnych okresoch. Väčšina obcí však umožňuje otvorenie predajní aj v nedeľu.

Slovinsko: neexistuje žiadna povinnosť uzavrieť obchody v nedeľu, avšak v pracovnom práve existuje ustanovenie, že zamestnanec môže odpracovať najviac dve nedele mesačne (nie viac ako 15 nedelí za rok).

 

Krajiny, v ktorých je predaj v nedeľu čiastočne zakázaný (iba v určité nedele/ obmedzenia týkajúce sa otváracích hodinách):

Dánsko: každú prvú nedeľu v mesiaci a každú nedeľu v decembri (do 24. decembra) je možné mať otvorené od 10:00 do 17:00. Okrem toho môžu byť obchody otvorené od 10:00 do 17:00 na šesť nedeľní ročne (dve z nich musia byť v rozmedzí od 1. júla do 1. septembra).

Francúzsko: obecné zastupiteľstvo určuje 12 nedieľ v roku kedy je možné mať otvorené. Zoznam musí byť zverejnený do 31. decembra predchádzajúceho roka, dátum môže byť zmenený dva mesiace pred prvou nedeľou kedy môže byť otvorené.

Grécko: obchody môžu byť otvorené v prvú nedeľu v čase zimného výpredaja, prvú nedeľu v čase letného výpredaja, v prvú májovú a prvú novembrovú nedeľu. Pokiaľ na niektorú z uvedených nedelí pripadne štátny sviatok, môže byť otvorené cez Kvetnú nedeľu (nedeľa pred Veľkou nocou) alebo v jednu z dvoch nedelí pred Vianocami alebo v poslednú nedeľu v roku.

Španielsko: zákaz sa na niektoré nedele nevzťahuje, avšak obchody musia byť zavreté minimálne 10 až 16 nedelí ročne (určujú to obce – autonómne spoločenstvá).

Malta: od 1. novembra do 7. januára môžu byť obchody otvorené od 4.00 do 22.00 hod.; zatiaľ čo od 8. januára do 31. októbra sú obchody otvorené od 7.00 do 17.00 hod. pokiaľ je nahlásený iný deň, kedy bude obchod uzavretý.

Poľsko: V roku 2018 (od marca) sú obchody otvorené v prvú a poslednú nedeľu v mesiaci. V roku 2019 budú obchody otvorené iba jednu nedeľu v mesiaci a od roku 2020 budú obchody zatvorené takmer každú nedeľu.

Veľká Británia: veľké obchody (nad 280 m2) je možné aby mali otvorené medzi 10:00 a 18:00 najviac na 6 hodín

 

Vybrané kategórie obchodov alebo výrobkov, ktoré sú vyňaté zo zákazu nedeľného predaja:

Vo väčšine krajín sú bežne otvorené lekárne a obchody na čerpacích staniciach, železničných staniciach a na letiskách.
Rakúsko: kvety, sviečky, náboženské predmety, pohľadnice, športové predmety počas letných a zimných turistických sezón, jedlo a kvety počas cirkevných obradov.

Francúzsko: obchody bez personálu, pekárne, cukrárne, všetky obchody s potravinami môžu byť otvorené do 13.00.

Grécko: cukrárne, kvetinárstva.

Španielsko: cukrárne, pekárne, kvetinárstva, novinové stánky, malé obchody (menej ako 300 m2).

Nemecko: kvetinárstva, cukrárne, obchody nachádzajúce sa v turistických oblastiach.

Nórsko: obchody s potravinami a kiosky s rozlohou do 100 m2, turistické obchody alebo malé miestne obchody.

Poľsko: kvetinárstva, obchody so suvenírmi, pekárne, cukrárne, kiosky, pošty, obchody v hoteloch, nemocniciach a na kultúrnych a športových podujatiach.

Veľká Británia: poľnohospodárske obchody, ktoré predávajú svoje vlastné výrobky (vrátane predajcov rýb); malé obchody s rozlohou do 280 m2.

 

Regionálne rozdiely:

Rakúsko: existujú výnimky týkajúce sa pútnických miest, turistických regiónov (napr. Viedeň), darčeky a sladkosti sa môžu predávať bez obmedzenia; kvetinárstva môžu mať otvorené na šesť nedieľ alebo štátnych sviatkov ročne (do 17:00).

Francúzsko: zákaz sa nevzťahuje na turistické oblasti; nákupné zóny, ktorých obchodná plocha presahuje 20 000 m2 a majú viac ako  2 000 000 zákazníkov ročne a na niektoré najväčšie železničné stanice.

Grécko: regionálne orgány môžu rozhodnúť o otvorení obchodov v turistických regiónoch.

Španielsko: obchody nachádzajúce sa v turistických strediskách a v pohraničných oblastiach.

Nemecko: existuje veľa výnimiek zo zákazu, tie sú regulované regionálne.

Malta: v turistických destináciách je možné mať otvorené obchody.

 

Odporúčané články

Den bezpečného internetu 2024

Deň bezpečného internetu – výzva pre influencerov

Deň bezpečného internetu – 6. február 2024, ktorý je zameraný na propagáciu online bezpečnosti a zodpovedného používania internetu, je skvelou …
Zobraziť článok

Balík na dobierku

Zasielanie neobjednaných balíkov na dobierku

Dobierkoví podvodníci čakajú kto sa nachytá a zaplatí za balík, ktorý si neobjednal. Stavili najmä na to, že mnohí ľudia …
Zobraziť článok

Európske spotrebiteľské centrum v SR v roku 2023

Rok 2023 bol pre nás plný skvelých aktivít a projektov, ktoré sa zamerali na zlepšenie povedomia spotrebiteľov a boj proti …
Zobraziť článok