Kam sa (ne)vybrať na nákupy v nedeľu?

Okrem tradičných foriem rekreácie, mnohí z nás nakupujú aj počas cestovania. Krátke víkendové výlety sú ideálnou príležitosťou na návštevu zahraničných obchodov, veď prečo si nepriniesť ako suvenír napríklad nové tričko. Sieť Európskych spotrebiteľských centier (ECC-Net) prináša zhrnutie, kde v rámci EÚ môžete nakupovať aj v nedeľu.
 
Sieť ECC-Net, ktorá pôsobí v krajinách EÚ, v Nórsku a na Islande, odpovedala na otázku:

 

Existuje u vás zákaz predaja v nedeľu (okrem štátnych sviatkov)?

• ani v jednej krajine nie je predaj v nedeľu úplne zakázaný!
• 19 krajín uviedlo, že v nedeľu neexistujú obmedzenia týkajúce sa predaja (63%)
• v 11 krajinách existuje čiastočný zákaz predaja (37%).

 

Krajiny, v ktorých nie je predaj v nedeľu zakázaný:

Belgicko: predaj v nedeľu nie je zakázaný, ale obchodníci majú povinnosť uzavrieť obchod jeden deň v týždni.

Portugalsko: žiadny paušálny zákaz predaja v nedeľu neexistuje, avšak obce môžu regulovať otváracie hodiny obchodov a obmedziť ich na určité hodiny v konkrétnych okresoch. Väčšina obcí však umožňuje otvorenie predajní aj v nedeľu.

Slovinsko: neexistuje žiadna povinnosť uzavrieť obchody v nedeľu, avšak v pracovnom práve existuje ustanovenie, že zamestnanec môže odpracovať najviac dve nedele mesačne (nie viac ako 15 nedelí za rok).

 

Krajiny, v ktorých je predaj v nedeľu čiastočne zakázaný (iba v určité nedele/ obmedzenia týkajúce sa otváracích hodinách):

Dánsko: každú prvú nedeľu v mesiaci a každú nedeľu v decembri (do 24. decembra) je možné mať otvorené od 10:00 do 17:00. Okrem toho môžu byť obchody otvorené od 10:00 do 17:00 na šesť nedeľní ročne (dve z nich musia byť v rozmedzí od 1. júla do 1. septembra).

Francúzsko: obecné zastupiteľstvo určuje 12 nedieľ v roku kedy je možné mať otvorené. Zoznam musí byť zverejnený do 31. decembra predchádzajúceho roka, dátum môže byť zmenený dva mesiace pred prvou nedeľou kedy môže byť otvorené.

Grécko: obchody môžu byť otvorené v prvú nedeľu v čase zimného výpredaja, prvú nedeľu v čase letného výpredaja, v prvú májovú a prvú novembrovú nedeľu. Pokiaľ na niektorú z uvedených nedelí pripadne štátny sviatok, môže byť otvorené cez Kvetnú nedeľu (nedeľa pred Veľkou nocou) alebo v jednu z dvoch nedelí pred Vianocami alebo v poslednú nedeľu v roku.

Španielsko: zákaz sa na niektoré nedele nevzťahuje, avšak obchody musia byť zavreté minimálne 10 až 16 nedelí ročne (určujú to obce – autonómne spoločenstvá).

Malta: od 1. novembra do 7. januára môžu byť obchody otvorené od 4.00 do 22.00 hod.; zatiaľ čo od 8. januára do 31. októbra sú obchody otvorené od 7.00 do 17.00 hod. pokiaľ je nahlásený iný deň, kedy bude obchod uzavretý.

Poľsko: V roku 2018 (od marca) sú obchody otvorené v prvú a poslednú nedeľu v mesiaci. V roku 2019 budú obchody otvorené iba jednu nedeľu v mesiaci a od roku 2020 budú obchody zatvorené takmer každú nedeľu.

Veľká Británia: veľké obchody (nad 280 m2) je možné aby mali otvorené medzi 10:00 a 18:00 najviac na 6 hodín

 

Vybrané kategórie obchodov alebo výrobkov, ktoré sú vyňaté zo zákazu nedeľného predaja:

Vo väčšine krajín sú bežne otvorené lekárne a obchody na čerpacích staniciach, železničných staniciach a na letiskách.
Rakúsko: kvety, sviečky, náboženské predmety, pohľadnice, športové predmety počas letných a zimných turistických sezón, jedlo a kvety počas cirkevných obradov.

Francúzsko: obchody bez personálu, pekárne, cukrárne, všetky obchody s potravinami môžu byť otvorené do 13.00.

Grécko: cukrárne, kvetinárstva.

Španielsko: cukrárne, pekárne, kvetinárstva, novinové stánky, malé obchody (menej ako 300 m2).

Nemecko: kvetinárstva, cukrárne, obchody nachádzajúce sa v turistických oblastiach.

Nórsko: obchody s potravinami a kiosky s rozlohou do 100 m2, turistické obchody alebo malé miestne obchody.

Poľsko: kvetinárstva, obchody so suvenírmi, pekárne, cukrárne, kiosky, pošty, obchody v hoteloch, nemocniciach a na kultúrnych a športových podujatiach.

Veľká Británia: poľnohospodárske obchody, ktoré predávajú svoje vlastné výrobky (vrátane predajcov rýb); malé obchody s rozlohou do 280 m2.

 

Regionálne rozdiely:

Rakúsko: existujú výnimky týkajúce sa pútnických miest, turistických regiónov (napr. Viedeň), darčeky a sladkosti sa môžu predávať bez obmedzenia; kvetinárstva môžu mať otvorené na šesť nedieľ alebo štátnych sviatkov ročne (do 17:00).

Francúzsko: zákaz sa nevzťahuje na turistické oblasti; nákupné zóny, ktorých obchodná plocha presahuje 20 000 m2 a majú viac ako  2 000 000 zákazníkov ročne a na niektoré najväčšie železničné stanice.

Grécko: regionálne orgány môžu rozhodnúť o otvorení obchodov v turistických regiónoch.

Španielsko: obchody nachádzajúce sa v turistických strediskách a v pohraničných oblastiach.

Nemecko: existuje veľa výnimiek zo zákazu, tie sú regulované regionálne.

Malta: v turistických destináciách je možné mať otvorené obchody.

 

Odporúčané články

Vyhnite sa skrytému predplatnému

Internet je plný bezplatných skúšobných balíčkov. Objednaním skúšobného balíčka výživového doplnku či potravy pre zvieratá však riskujete, že budete viazaní …
Zobraziť článok

Máte problém so zájazdom? Reklamujte ho!

Rovnako ako každá iná služba má aj zájazd prebehnúť podľa uzavretej zmluvy. Ubytovanie má mať správny počet hviezdičiek, more má …
Zobraziť článok

Požičanie auta na dovolenke

Na požičanom aute môže byť spoznávanie cudzej krajiny rýchlejšie a pohodlnejšie. Stále viac ľudí počas svojho pobytu v zahraničí využíva ponuku …
Zobraziť článok