
Internet nie je bezpečné miesto a anonymita, ktorú poskytuje, otvára dvere rôznym podvodníkom. Preto pri nákupoch online by ste mali byť obzvlášť ostražitý. V tomto článku prinášame rady čo si všímať a čomu sa vyvarovať, aby ste sa nestali obeťou podvodného e-shopu.
Paranormálne zľavy
Ak e-shop predáva tovar za neuveriteľne nízku cenu, najmä ak ide o značkové výrobky, zbystrite pozornosť. Ak je ponuka príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvodníka a môžete prísť o svoje peniaze. Pri takýchto ponukách sa stáva, že objednaný výrobok nedostanete alebo vám doručia falzifikát. Podvodné e-shopy tiež často uvádzajú nedostatočné alebo nesprávne informácie o ponúkanom produkte.
Obchodník je len prízrak
Ak e-shop nezverejňuje kto je predávajúci a neuvádza jeho kontaktné údaje, radšej si kúpu rozmyslite. Tieto informácie sú dôležité nielen ak tovar nepríde, ale aj keď ho budete chcieť vrátiť alebo reklamovať. Absencia jasných identifikačných a kontaktných údajov o predávajúcom je ďalší znak toho, že s veľkou pravdepodobnosťou ide o podvodný e-shop.
Pod halloweenskou maskou sa skrýva obchodník z Ázie
Aj keď je e-shop v slovenskom jazyku, môže byť prevádzkovaný napríklad predávajúcim z Číny či z inej ďalekej krajiny, kedy domôcť sa neskôr svojich spotrebiteľských práv môže byť veľmi ťažké, takmer až nemožné. Aj preto si vždy overte od koho nakupujete a kúpu si vždy poriadne rozmyslite. V prípade obchodníkov z tretích krajín mimo EÚ musíte tiež rátať s veľmi dlhými lehotami na dodanie tovaru a so zvýšenými nákladmi v prípade vrátenia tovaru.
Záhada fejkových e-shopov
Vždy si pozorne všímajte názov domény webovej stránky e-shopu. Podvodníci kopírujú existujúce domény e-shopov, hlavne známych značiek, ale vždy ich prezradí nenápadná odlišnosť v ich názve.
Ako príklad uvádzame e-shopy, na ktoré v minulosti upozornila Slovenská obchodná inšpekcia.
originálna adresa podvodná adresa
vivobarefoot.sk → vivobarefoot-sk.sk
merrellstore.sk → merrellshopsk.sk
skechers.com → skecherstenisky.sk
converse.com → teniskyconverse.sk
salomon.com → salomonshopsk.sk
lasportiva.com → lasportivaobuv.sk
Prekliatie kybernetických hrozieb
Cieľom podvodných e-shopov je často nielen získanie finančného prospechu, ale i získanie citlivých údajov, a preto bezpečnosť by mala byť pri online nákupoch vašou prioritou. Predtým, ako urobíte akýkoľvek nákup, si overte dôveryhodnosť e-shopu napríklad tak, že si vyhľadáte recenzie ostatných zákazníkov na nezávislých platformách alebo sociálnych sieťach. Predídete tak nepríjemným skúsenostiam a ochránite svoje peniaze a osobné údaje. Podozrivé je tiež, ak e-shop nemá žiadne recenzie alebo sú všetky recenzie pozitívne, pričom neobsahujú slovné hodnotenie.
Odporúčané články

Black Friday: 5 rád ako prežiť nákupnú horúčku bez ujmy na zdraví vašej peňaženke
Počas novembrového výpredajového šialenstva „Black Friday“, lákajú obchodníci spotrebiteľov na výhodné ponuky tovaru za bezkonkurenčné ceny. Pripravili sme si pre …
Zobraziť článok

Návrh Európskej komisie: Vylepšenie Alternatívneho riešenia sporov (ARS) pre spotrebiteľov
Európska komisia navrhuje nové opatrenia na vylepšenie alternatívneho riešenia sporov (ARS). Táto iniciatíva reaguje na zistenia posúdenia vplyvu, ktoré vykonala …
Zobraziť článok

Mimoriadne okolnosti v leteckej doprave a nárok cestujúcich na kompenzáciu
V našom nedávnom článku sme sa venovali nároku na finančnú kompenzáciu, ktorá vzniká cestujúcim voči leteckej spoločnosti v prípade, že …
Zobraziť článok