Ako riešiť problémy so spoločnosťou Wizz Air: Praktické tipy pre spotrebiteľov

Ilustračný obrázok k článku Ako riešiť problémy so spoločnosťou Wizz Air: Praktické tipy pre spotrebiteľov

Počnúc letom 2022 nie je možné riešiť prípady mimosúdnou cestou proti leteckej spoločnosti Wizzair v rámci siete ECC-Net, nakoľko Európske spotrebiteľské centrum v Maďarsku dlhodobo nedostáva odpovede k prípadom, ktoré boli dopravcovi zaslané pred septembrom 2022.

Tipy ako sa domáhať svojich práv

Ku koncu roka 2022 nás Európske spotrebiteľské centrum v Maďarsku informovalo o tom, že dopravca deklaroval záujem na vyriešení situácie. Nakoľko však k posunu nedošlo, pripravili sme pre vás tipy ako sa domáhať svojich práv.

Riešenie sporu prostredníctvom dozorného orgánu

Pokiaľ ide o porušenie európskeho nariadenia č. 261/2004 o právach spotrebiteľov v leteckej doprave (meškanie letu, zrušenie letu, odmietnutie nástupu), existuje možnosť obrátiť sa na národný orgán dohľadu podľa miesta odletu. Tento postup je bezplatný a pre jeho využitie môžete využiť typizovaný formulár.

Kontaktné informácie nájdete v prvom PDF dokumente uvedenom na stránke:
https://transport.ec.europa.eu/transport-themes/passenger-rights/national-enforcement-bodies-neb_en

Európske konanie s nízkou hodnotou sporu

Jednou z možností ako individuálne vyriešiť spor s dopravcom je európske konanie vo veciach s nízkou hodnotou sporu.

Ide o súdne konanie, ktoré spravidla prebieha písomnou formou. Rozsudok vydaný v tomto konaní je automatický platný v ostatných členských štátoch EÚ a voči jeho uznaniu v zásade nemožno namietať.

Uvedené cezhraničné konanie, spočíva vo vyplnení formulára a priložení podkladov preukazujúcich váš nárok. V prípade, že podáte návrh na slovenskom súde, môžete požiadať o odpustenie poplatkovej povinnosti z dôvodu, že ide o spotrebiteľský spor.

Príslušnosť súdu

Pokiaľ je let obsluhovaný z letiska na Slovensku (Bratislava alebo Košice), tak je príslušný súd podľa miesta letiska odletu.

Ak je let obsluhovaný z letiska v inej krajine, tak je príslušný súd podľa sídla leteckej spoločnosti – v tomto prípade Maďarsko. Podľa informácii na európskom portáli elektronickej justície  je minimálny poplatok pre začatie konania vo výške 15 000 HUF, t. j. cca. 37€.

V prípade akýchkoľvek otázok a nejasností ohľadom uvedených možností nás môžete kontaktovať.

Odporúčané články

Ilustracny obrazok

Riešenie problémov so spoločnosťou Gigastore.sk: Užitočné rady pre spotrebiteľov

Internetový obchod www.gigastore.sk je zaradený do zoznamu najrizikovejších obchodov z pohľadu Slovenskej obchodnej inšpekcie. Za posledných 6 mesiacov sa aj na …
Zobraziť článok

Deň Európy: Sieť ECC-Net pomohla získať späť spotrebiteľom 10 miliónov eur

Ako získam späť svoje peniaze, ak francúzska letecká spoločnosť zruší let? Čo ak mi bude odopretý vstup na koncert v …
Zobraziť článok

Den Zeme Ilustracny obrazok

Deň Zeme a ekologická udržateľnosť výrobkov: Ako spoznať, že nejde len o zavádzajúcu reklamu

Pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý si pripomíname každoročne 22. apríla, a  ktorého zámerom je zvyšovať povedomie ľudí o potrebe ochrany prírody …
Zobraziť článok