V prímorských destináciách číhajú na dovolenkárov okrem predavačov suvenírov aj „agenti“, ktorí sa ich snažia premyslenými technikami prehovoriť, aby uzavreli zmluvu o časovo vymedzenom užívaní ubytovacích zariadení tzv. timesharingovú zmluvu.
Podpisom takejto zmluvy spotrebiteľom vzniká nárok na užívanie budovy/ hotelu/ apartmánu alebo ich časti každoročne na stanovený časový úsek. Často ide len ubytovanie, bez zabezpečeného stravovania a dopravy. S vlastníctvom takéhoto práva sú spojené aj ďalšie povinnosti napríklad platby tzv. udržiavacích poplatkov za správu nehnuteľnosti, platba poistného a pod. . Timeshare nie je produktom cestovných kancelárií, ide skôr o realitnú činnosť.
Nanešťastie tento priemysel stále priťahuje aj mnoho „obchodníkov“, ktorí sa snažia zákazníkov podviesť. Zo skúseností spotrebiteľov, ktorí sa v súvislosti s timeshareom na nás obrátili môžeme povedať, že ide o nevýhodné a príliš nákladné investovanie.
Právo EÚ našťastie spotrebiteľom aj v tejto oblasti poskytuje vysokú ochranu. Ak sa náhodou ocitnete na timesharovej prezentácii, riaďte sa nasledujúcimi odporúčaniami, ktoré vám pomôžu vyhnuť sa nepríjemnostiam:
1. Nezruinujte si vytúženú dovolenku s podpisom zmluvy, ktorý budete celý život ľutovať.
2. Neexistuje nič také ako obed zadarmo. Nenechajte sa nalákať na „dovolenku zadarmo“, pozvánkou na party, z ktorej sa vykľuje prezentácia a pod. .
3. Ak cítite neprimeraný nátlak a agresívny prístup, máte právo kedykoľvek odísť.
4. Pozor na vlkov v ovčom rúchu.
5. Ak ste sa už ocitli na prezentácii, nikdy nič neplaťte.
6. Máte právo vyžiadať si návrh timesharingovej zmluvy v slovenčine. Dôveryhodné spoločnosti takejto požiadavke bez váhania vyhovejú.
7. Dobre si celkové platby prepočítajte. Dajte si pozor na skryté poplatky ako napríklad poistenie, udržiavací poplatok, poplatok za správu. Na začiatku síce môžu byť nízke, no časom zvyknú narásť. Overte si, ako je to s ich navyšovaním.
8. Pred podpisom si otvorte web spoločnosti a pohľadajte na internete recenzie iných zákazníkov.
9. Dajte si pozor na zmluvy, ktoré ponúkajú ubytovanie alebo voľnočasové aktivity na obdobie kratšie ako jeden rok. Na tieto zmluvy sa neuplatňuje rovnaká úroveň ochrany spotrebiteľov!
10. Pri podpise zmluvy nemáte povinnosť platby. Nákup si môžete počas 14 dní od podpisu zmluvy rozmyslieť, ak zaplatíte ihneď s vrátením peňazí môžu byť spojené problémy!
11. Neskoro? Nezúfajte! Ak s vami obchodník nejednal férovým spôsobom, je stále nádej, že máte možnosť odstúpiť od zmluvy.
Podrobné informácie o tejto problematike nájdete aj v správe zvypracovanej sieťou ECC-Net.
Odporúčané články
Deň bezpečného internetu – výzva pre influencerov
Deň bezpečného internetu – 6. február 2024, ktorý je zameraný na propagáciu online bezpečnosti a zodpovedného používania internetu, je skvelou …
Zobraziť článok
Zasielanie neobjednaných balíkov na dobierku
Dobierkoví podvodníci čakajú kto sa nachytá a zaplatí za balík, ktorý si neobjednal. Stavili najmä na to, že mnohí ľudia …
Zobraziť článok
Európske spotrebiteľské centrum v SR v roku 2023
Rok 2023 bol pre nás plný skvelých aktivít a projektov, ktoré sa zamerali na zlepšenie povedomia spotrebiteľov a boj proti …
Zobraziť článok