Pred cestovaním autom v Európe je potrebné myslieť na niekoľko vecí. Spísali sme pre vás viacero tipov týkajúcich sa pravidiel cestnej premávky a cestných poplatkov v rôznych európskych krajinách.
Nezabudnite si
- Vodičský preukaz
- Registračné dokumenty
- Osvedčenie o poistení
- Medzinárodnú správu o škode
- Environmentálnu známku (ak plánujete prechádzať cez environmentálnu zónu)
Európske vodičské preukazy
Pred cestou do zahraničia je dobré uistiť sa, či máte platný vodičský preukaz a rovnako, či ste uzatvorili povinné zmluvné poistenie vozidla. Pri vodičských preukazoch platí, že ak vám bol vydaný v krajine EÚ, môžete ho používať v každej členskej krajine. Dôležité však je skontrolovať, či vám nevypršala platnosť vášho vodičského preukazu. Ak totiž vyprší jeho platnosť práve počas pobytu v zahraničí, preukaz sa stáva automaticky neplatným a v ďalších členských krajinách vám ho už neuznajú. Inštitúcie EÚ zároveň upozorňujú, že ak ste držiteľom dočasného vodičského preukazu, auto v inej krajine nemôžete šoférovať.
Zistite si pravidlá
Zistite si, aké pravidlá platia v krajinách, ktoré plánujete navštíviť. Je vašou povinnosťou, získať všetky potrebné informácie o krajinách, ktoré navštívite. Ak by ste dostali pokutu, nemôžete tvrdiť, že ste o pravidlách nevedeli.
Skontrolujte si poistenie
Povinné poistenie, ktoré platí vo všetkých krajinách EÚ je poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Uistite sa, či vaše poistenie je platné vo všetkých krajinách, ktoré plánujete navštíviť. Možno budete potrebovať doplnkové poistenie. Nepovinné poistenie vodiča motorového vozidla pokrýva ďalšie riziká. Toto poistenie rozširuje poistné krytie napríklad na poranenia vodiča, poškodenie vášho vozidla, odcudzenie vozidla/jeho obsahu, vandalizmus a právnu pomoc. Mali by ste mať so sebou aj medzinárodnú správu o škode. Pred odchodom na cestu sa informujte vo vašej poisťovni, pretože v jednotlivých krajinách poisťovňa môže uplatňovať rôzne pravidlá.
Možno budete potrebovať dodatočné vybavenie
V niektorých krajinách je potrebné iné povinné vybavenie ako u nás. Napríklad zimné pneumatiky sú v niektorých krajinách počas zimných mesiacov povinné. Pred cestou autom si nezabudnite skontrolovať povinnú výbavu v krajinách, ktoré plánujete navštíviť.
Podajte si žiadosť o environmentálnu známku
Vo viacerých krajinách EÚ sú tzv. environmentálne zóny. Aby ste mohli prechádzať týmito zónami, potrebujete environmentálnu známku. Ak žiadnu nemáte, riskujete, že dostanete pokutu.
TIP: Ako zaslať žiadosť o environmentálnu známku v Nemecku
Napíšte e-mail v anglickom alebo nemeckom jazyku na adresu Kfz-zulassung@labo.berlin.de. Známku by ste mali dostať v priebehu troch týždňov. K žiadosti pripojte kópiu registračných dokumentov. Známka stojí 6 eur vrátane administratívnych poplatkov. Príde vám e-mail s inštrukciami a pokynmi na vykonanie platby na nemecký účet. Po zaplatení vám známka príde na e-mail.
Environmentálnu známku si tiež môžete objednať prostredníctvom www.berlin.de.
Známku si môžete zakúpiť aj v predajniach automobilov v Nemecku a na inšpekčných staniciach ako TÜV alebo DEKRA.
Zakázané zóny v Taliansku
V niektorých talianskych mestách sa nachádzajú zakázané zóny. V týchto oblastiach sú inštalované dopravné kamery. Ak ste dostali pokutu za vstup do zakázanej zóny, talianske orgány môžu vyberať pokuty až dva roky po tom, ako ste porušili zákaz.
Ak plánujete šoférovať v Taliansku, dobre si zistite dopravné predpisy. Ak ich porušíte, môžete dostať vysoké pokuty. Samosprávy využívajú spoločnosti European Minicipality Outsourcing a Parktrade Europe na výber pokút. Obe sú legálnymi spoločnosťami oprávnenými vyberať pokuty.
Ak bývate v hoteli v zakázanej zóne, máte právo vstúpiť do zóny s autom len za účelom prihlásenia a odhlásenia sa z hotelu. Počas tejto doby hotel poskytne miestnej polícii vašu ŠPZ. Pokiaľ tak neurobí a vy dostanete pokutu, kontaktujte hotel s cieľom získania potvrdenia, že v čase uloženia pokuty, ste boli v hoteli.
Poplatky – diaľnice, mosty a tunely
V mnohých krajinách sú bežné poplatky za diaľnice, ako aj poplatky za prechod cez tunely. Odporúčame vám zistiť si ich prostredníctvom internetu už pred cestou. Ak sa chystáte dovolenkovať v Chorvátsku, môžete využiť prehľadnú interaktívnu mapu chorvátskych diaľnic, ktorú prevádzkuje Združenie Chorvátske diaľnice (HAC.hr).
Odporúčané články
Deň bezpečného internetu – výzva pre influencerov
Deň bezpečného internetu – 6. február 2024, ktorý je zameraný na propagáciu online bezpečnosti a zodpovedného používania internetu, je skvelou …
Zobraziť článok
Zasielanie neobjednaných balíkov na dobierku
Dobierkoví podvodníci čakajú kto sa nachytá a zaplatí za balík, ktorý si neobjednal. Stavili najmä na to, že mnohí ľudia …
Zobraziť článok
Európske spotrebiteľské centrum v SR v roku 2023
Rok 2023 bol pre nás plný skvelých aktivít a projektov, ktoré sa zamerali na zlepšenie povedomia spotrebiteľov a boj proti …
Zobraziť článok