- Nákup na internetovej stránke, ktorú vyskúšali aj vaši známi a boli spokojní je spravidla bezpečný. Dbajte na referencie!
- Je dôležité rozumieť jazyku, v ktorom je ponuka tovaru alebo služby na stránke uvedená. Neznalosť jazyka po uzavretí zmluvy vás neospravedlňuje. Vzťahujú sa na vás také práva a povinnosti, akoby ste tomu jazyku rozumeli.
- Vyhnite sa nakupovaniu na internetovej stránke, ktorá neuvádza žiadne konkrétne sídlo, osobu, prípadne ďalšie informácie o obchodníkovi.
- Zvlášť podozrivé sú objednávky, kedy s vami komunikuje výlučne automatická forma odoslania e-mailu. Ak už v počiatkoch máte problém skontaktovať niekoho z danej firmy, môžu to byť prvé príznaky, že niečo nie je v poriadku.
- Navštívte diskusné fóra, kde môžete nájsť aj prípadné negatívne reakcie na vami vybranú internetovú stránku. Vyhľadajte si skúsenosti iných spotrebiteľov týkajúce sa tovaru alebo služby, ktoré máte v úmysle kúpiť.
- Vyvarujte sa unáhlenému konaniu pri nákupe cez internet, nielen v prípade nákupu elektroniky, ale aj v prípade rôznych registrácií na webových stránkach lákajúcich na registráciu najmä usporiadaním súťaže s možnosťou výhry zaujímavej a lákavej elektroniky (notebook, televízor a pod.). Venujte pozornosť obchodným podmienkam, a to hlavne v častiach týkajúcich sa ceny a možnosti zrušiť registráciu.
- Taktiež sa vyvarujte neuváženému poskytovaniu osobných údajov!
- Pozor tiež v prípade automaticky predlžovaných zmlúv, ktoré môžete zrušiť najneskôr do určitého času pred automatickým predĺžením – musíte si čas na zrušenie zmluvy ustriehnuť, ak sa rozhodnete, že takúto zmluvu už nechcete predĺžiť.
Zásady bezpečného nakupovania online
10.11.2016