Bezpečné nakupovanie cez internet

Online platforma

Jedna webová stránka, ktorá vám umožní prístup k stovkám alebo dokonca tisícom produktov a služieb ponúkaných predajcami po celom svete. Pomocou vyhľadávacích nástrojov môžete prispôsobiť vyhľadávanie a ľahko porovnávať ceny. Stručne povedané, nájdite ponuku šitú na mieru. Spoločnosť prevádzkujúca online platformu obvykle nepredáva produkty alebo služby ako také. Ide o sprostredkovateľa, ktorý poskytuje tretím stranám (profesionálnym alebo súkromným predajcom) príležitosť ponúkať ich výrobky alebo služby prostredníctvom svojej online platformy a využívať logistiku platformy (usporiadanie, objednávkový postup, platobný systém atď.) na uzatváranie zmlúv so spotrebiteľmi.

V poslednom období sa na internete a najmä v rámci reklám na sociálnych sieťach objavuje mnoho sponzorovaných odkazov na e-shopy, ktoré ponúkajú tovar za výhodne ceny dovážaný prevažne z Číny a Taiwanu. Vo svojich obchodných podmienkach sa tieto e-shopy označujú ako tzv. internetové nákupne galérie, a teda online platformy.

 

Aké informácie mi musí e-shop poskytnúť pred nákupom?

Pred nákupom musíte v prvom rade vedieť od koho nakupujete, takže na stránke musí mať uvedenú svoju totožnosť a kontaktné údaje. Taktiež pred nákupom musíte vedieť hlavné vlastnosti výrobku, či služby, kompletné informácie o cene vrátane daní a nákladov na doručenie, o práve na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu (vrátenie tovaru späť obchodníkovi do 14 dní) a o spôsobe uplatnenia reklamácie. Venujte pozornosť všeobecným obchodným podmienkam, ktoré musí mať na stránke každý e-shop.

Na čo si dať pozor pri nákupe z e-shopu?

Ešte pred samotným nákupom, najmä z neznámeho e-shopu je potrebné si obchodníka preveriť. Zvýšte ostražitosť, ak je cena neprimerane nízka. Skúste si zadať meno e-shopu do vyhľadávača, či nenájdete nejaké recenzie od nespokojných spotrebiteľov. Na stránke každého e-shopu má byť uvedená totožnosť obchodníka vrátane adresy, preto skúste preveriť, či obchodník existuje. Stretli sme sa s prípadom, že adresa sídla obchodníka neexistovala. Preveriť si môžete aj doménu e-shopu, či nebola registrovaná len nedávno. Pri rozhodovaní sa, či nakúpiť, by vám mohli pomôcť známky dôvery, ktoré e-shopom udeľujú napr. rôzne spotrebiteľské organizácie.

Často nakupujem cez internet, ale vždy tŕpnem, či mi príde zásielka z Nemecka, alebo nejde len o nejaký podvod. Je bezpečné nakupovať zo zahraničných e-shopov?

Overte si predajcu ešte pred nákupom. Výhodou je ak nájdete na internete recenzie od iných zákazníkov. Vhod prídu aj bezplatné internetové služby, ktoré vyhodnotením technických informácií o stránke napovedia či ide o podvod (scam) alebo o dôveryhodnú stránku. Zvýšte pozornosť, ak predávajúci skrýva svoju identitu a v jeho všeobecných obchodných podmienkach chýbajú identifikačné údaje, prípadne kontaktný e-mail má koncovku bezplatnej e-mailovej služby. V týchto prípadoch totiž môže ísť o internetového podvodníka. Každý seriózny obchodník sa snaží poskytnúť o sebe čo najviac informácií. Riziko môžete minimalizovať aj platbou pri doručení, či vykonaním platby platobnou kartou cez platobné systémy, ktoré poskytujú ochranu kupujúceho. Zároveň s predajcom komunikujte písomne, printscreenujte a uchovávajte si kópie dokladov. Doručený tovar si pri prevzatí skontrolujte.