Vianočné trhy: Na čo si dať pozor?

Posledný víkend pred Vianocami viacerí z vás využijú nielen na nakupovanie darčekov, ale aj na návštevu vianočných trhov. Výnimočnú vianočnú atmosféru ponúkajú azda všetky európske metropoly a je iba na vás kam sa vyberiete. Otvorené hranice v rámci Európskej Únie uľahčujú návštevu vianočných trhov aj v okolitých krajinách, preto sa mnohí chystajú na vianočné trhy aj do Prahy, Viedne, či Budapešti. Pri vychutnávaní vianočnej atmosféry si dajte pozor nie len na vreckárov, ale aj na nepoctivých obchodníkov. Zozbierali sme pre vás tipy ako neodísť s prázdnou peňaženkou.

Na čo si dať pozor?

Zistite si cenu nápojov, dátum spotreby, ale i pôvod pri tovaroch označených ako manuálne vyrobené (hand made). Autorov výrobkov je možné jednoducho overiť na internete.

Ceny nápojov, jedla alebo suvenírov musia byť uvedené. Prekontrolujte si, či od vás predávajúci nevypýtal vyššiu sumu.

Pri akciách typu 3 za cenu 2 buďte obozretní a jednotkovú cenu si radšej porovnajte.

Dajte si pozor na ponuky opísané ako „gratis“, „zadarmo“, „bez poplatku“ alebo podobne. Ak je niečo zadarmo, avšak je to viazané na kúpu iného produktu, musí vás o tom obchodník zreteľne informovať.

Skontrolujte dátum spotreby alebo minimálnu trvanlivosť. Niektorí predajcovia sa môžu zbavovať výrobkov, ktoré dlho ležali na regáloch ich kamenných obchodov.

Kupujete na vianočných trhoch aj vianočné ozdoby alebo suveníry?

Ak chcete kúpiť tradičné vianočné dekorácie z krajiny, ktorú navštívite, skontrolujte si či tam boli naozaj aj vyrobené. Obvykle môžete nájsť nálepku s týmto údajom na spodnej strane výrobku, prípadne je možne požiadať majiteľa stánku o informáciu, kde boli dekorácie vyrobené.

Dvojročná záruka platí vďaka právnej úprave v celej Európskej únii a to aj pri nákupe v stánku. Predajca sa nemôže zbaviť svojich povinností vystavením ceduľky „Neprijímame žiadne reklamácie“.

Vždy si uschovajte pokladničný doklad. Na ňom musí byť uvedená aj adresa obchodníka. Právo reklamovať máte aj po skončení vianočných trhov.

Odporúčané články

Európske spotrebiteľské centrum v SR pomáhalo spotrebiteľom aj v roku 2018

Poslaním Európskeho spotrebiteľského centra (ESC) je pomáhať a radiť spotrebiteľom v otázkach ich práv a povinnosti obchodníkov. Pri nakupovaní v rámci EÚ, Islandu a Nórska …
Zobraziť článok

Pozor pri nákupe parfumov online

V uplynulom období nám začali pribúdať prípady súvisiace s kúpou parfumov online. Nejde iba o prípady slovenských spotrebiteľov, ktorí si chceli zadovážiť parfum …
Zobraziť článok

V uplynulom roku bolo na našich vzdelávacích seminároch 1 104 účastníkov

V uplynulom roku 2018 sme uskutočnili celkom 42 seminárov z oblasti ochrany spotrebiteľa celkovo pre 1 104 účastníkov. Semináre  pre študentov …
Zobraziť článok