Pozor na klimatizácie ponúkané na veľtrhoch

V posledných mesiacoch sa na Európske spotrebiteľské centrum v SR obracajú spotrebitelia so žiadosťami o pomoc kvôli kúpe klimatizácie, ktorá má fungovať bez potreby hadice na odvod teplého vzduchu. Tento výrobok je obvykle ponúkaný na veľtrhoch alebo v uličkách nákupných centier za cenu 300 – 500 eur. Výrobok predávajú personálne prepojené firmy so sídlom v ČR, ktorých základné imanie je 12,-Kč. Ak by ich chceli nespokojní spotrebitelia navštíviť na mieste sídla podľa obchodného registra, nájdu tam akurát poštovnú schránku.

Ochladzovanie vzduchu prebieha na vodnej báze, pričom čerpadlo poháňa vodu z nádrže na odparovací panel, vďaka čomu dochádza k zníženiu teploty vzduchu na vodnej báze. Pri predaji je zdôraznené, že ide o výbornú klimatizáciu, ktorá má chladiaci efekt bez toho, aby bolo nutné  odvádzať teplý vzduch z miestnosti cez stenu domu alebo von oknom.

Predávajúci tvrdí, že zariadenie by malo byť schopné vychladiť priestor s podlahovou plochou až 40 m2. Pri predaji je zamlčaná podstatná informácia, že chladenie zabezpečujú  chladiace náplne, ktoré je potrebné pred použitím klimatizácie dať do mrazničky. Keďže chladiaca funkcia je založená na princípe použitia náplní, ktoré je potrebné nechať zmraziť, samotný princíp ako aj účinnosť sú limitované fyzikálnymi zákonmi.

Klimatizácia nechladí

Všetci spotrebitelia, ktorí sa na Európske spotrebiteľské centrum v SR obrátili uviedli, že klimatizácia vôbec nechladí. Ďalej sa sťažovali na to, že teplota v uzavretej malej miestnosti sa po zapnutí klimatizácie zvýšila. Jedna spotrebiteľka uviedla, že po spustení zariadenia ani po 5 hodinách nedošlo k ochladeniu vzduchu v miestnosti s podlahovou plochou 24 m2 a teplota neklesla ani o 0,1°C.

Z dôvodu, že klimatizačné zariadenie nemá zabezpečený odvod tepla, ktoré počas fungovania produkuje, dochádza k ohrievaniu vzduchu v miestnosti. K zvyšovaniu pocitovej teploty dochádza aj samotným zvyšovaním vlhkosti vzduchu z dôvodu odparovania vody. Štandardná klimatizačná jednotka obvykle odvádza teplý vzduch, pričom ho ochladzuje a vysušuje.

Predávajúci funkčnosť klimatizácie negarantuje

Predávajúci vydáva ním ponúkané zariadenie za porovnateľné so zariadeniami, s ktorými si bežný spotrebiteľ spája najmä funkciu ochladzovania vzduchu. Túto funkciu opakovane zdôrazňoval aj pri predaji na veľtrhoch, ako aj na webovom sídle. O to viac sú zarážajúce odôvodnenia zamietnutia reklamácie.

Predávajúci v odpovediach na reklamácie uvádza, že nejde  o klasickú klimatizáciu, ale o  zariadenie, ktoré pracuje bez vonkajšej jednotky a chladiacej kvapaliny  na úplne inom princípe – odparovaní vody. Možnosť zníženia teploty v objekte použitím zariadenia, ktoré je propagované aj pod prívlastkom „klimatizácia bez hadice“ negarantuje.  Ďalej zdôraznil, že medzi hlavné pridané hodnoty zariadenia patrí najmä jeho mobilita.

Spotrebitelia, ktorí sa rozhodli klimatizáciu vrátiť, u predávajúceho nepochodili

Predávajúci zamieta reklamácie a sťažnosti spotrebiteľov ako na bežiacom páse. Právo odstúpiť od zmluvy však majú spotrebitelia aj vtedy, ak ich predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. V tomto prípade je jedným z motívov uzavretia zmluvy ústne ubezpečenie kupujúceho o tom, že ide o mobilnú klimatizáciu, ktorá vychladí miestnosť ako „tradičná“ klimatizácia čo nie je pravda v skutočnosti ide o tzv. ochladzovač vzduchu.

V útrobách mobilnej klimatizácie musí kolovať chladivo, ktoré sa označuje ako R410A alebo R407C. V manuále zariadenia údaj o chladive nenájdete. Dajte si pozor na to, čo ponúkané zariadenie skutočne dokáže pokiaľ nechcete vlastniť drahý ventilátor.

Odporúčané články

„Zľavový klub“ stále ponúka zdravotné pomôcky

Opäť sa na nás obrátil spotrebiteľ, ktorý sa nechal nalákať na „výhodnú“ ponuku zdravotnej pomôcky z tzv. zľavového klubu. Predovšetkým v týchto …
Zobraziť článok

Koronavírus: Dovolenku zakúpenú v cestovnej kancelárii je možné bezplatne zrušiť

V týchto dňoch je na nás smerovaných množstvo otázok týkajúcich sa možnosti zrušenia zájazdov z dôvodu možnej nákazy koronavírusom. Každý …
Zobraziť článok

Pozor na internetové nákupné galérie!

V poslednom období sa na internete a najmä v rámci reklám na sociálnych sieťach objavuje mnoho sponzorovaných odkazov na e-shopy, ktoré ponúkajú tovar …
Zobraziť článok