Odporúčania pre nakupujúcich z www.huglo.sk

V posledných týždňoch sa na nás obrátilo množstvo spotrebiteľov, ktorí si zakúpili rôzne výrobky z e-shopu www.huglo.sk.  Tento e-shop podľa všeobecných obchodných podmienok na stránke prevádzkuje spoločnosť ROPETA LTD z Veľkej Británie. Mnohí spotrebitelia nie sú spokojní s kvalitou doručených výrobkov a chcú odstúpiť od zmluvy. Niektorí spotrebitelia chcú odstúpiť od zmluvy už pred samotným doručením výrobku kvôli dlhej čakacej dobe na jeho doručenie. E-shop však odstúpenia od zmluvy spotrebiteľov neakceptuje a odkazuje ich na predávajúcich, ktorí sídlia v Číne.

S prevádzkovateľmi podobných e-shopov sme v minulosti riešili niekoľko desiatok prípadov. Nakoľko prípady riešime mimosúdnou cestou a nie sme orgán dohľadu, nedarí sa nám tieto prípady riešiť k spokojnosti spotrebiteľov. Všetky prípady boli doposiaľ ukončené s tým, že prevádzkovatelia argumentovali tvrdením, že sú iba internetovou nákupnou galériou, čiže sprostredkovateľmi. Zodpovednosť tak prenášali na obchodníkov so sídlom mimo EÚ.  Zosumarizovali sme preto základné informácie ako postupovať v prípade, že sa neviete domôcť svojich spotrebiteľských práv.

Ak ste platili platobnou kartou

Pokiaľ ste za svoju objednávku zaplatili priamo na stránke cez platobnú bránu použitím platobnej karty a odstúpili ste od zmluvy, môžete sa obrátiť na svoju banku. V prípade, že vám predávajúci  odmieta vrátiť peniaze, osobne alebo emailom, žiadajte banku o vykonanie spätného zaúčtovania platby tzv. chargeback.

Ak ste peniaze zaslali prevodom na účet alebo platili na dobierku

V tomto prípade nie je možné spätné zaúčtovanie platby. Odporúčame vám zvážiť možnosť riešiť spor súdnou cestou napríklad cez zrýchlené a zjednodušené Európske konanie s nízkou hodnotou sporu. V podaní môžete požiadať o odpustenie poplatkovej povinnosti z dôvodu, že ide o spotrebiteľský spor. Konanie prebieha písomnou formou. Pokiaľ máte trvalý pobyt na Slovensku, je príslušným súdom aj okresný súd v mieste vášho trvalého pobytu.

Čo je to internetová nákupná galéria

Prevádzkovateľ e-shopu www.huglo.sk v obchodných podmienkach uvádza, že sú internetovou nákupnou galériou, ktorá zverejňuje inzeráty zahraničných predávajúcich.  Prehľad všetkých predávajúcich má byť uvedený v rubrike Zoznam predávajúcich, ktorá sa aktuálne na e-shope nenachádza.

Internetové nákupné galérie resp. platformy elektronického obchodu majú výnimku zo zodpovednosti za nesúlad tovaru, pretože sprostredkujú nákup tovarov a služieb pre iných predávajúcich. Tieto povinnosti majú voči spotrebiteľom iba predávajúci. Ak nakúpite cez platformu a chcete napríklad tovar vrátiť, prevádzkovateľ platformy vás odkáže na kontaktovanie predávajúceho.

Uvedená výnimka však neplatí neobmedzene a aby sa mohla uplatňovať je podmienená  transparentnosťou zo strany prevádzkovateľa platformy.

Aby prevádzkovateľ platformy mohol odkazovať nespokojných zákazníkov na predávajúcich, musí najskôr prijať také opatrenia, ktoré umožnia zákazníkom jednoznačne pochopiť, kto je zmluvnou stranou. V opačnom prípade by aj platformu bolo možné považovať za predávajúceho. Všetky nároky by preto malo byť možné uplatňovať voči prevádzkovateľovi platformy. 

Na problémy s nákupmi z e-shopu www.huglo.sk upozornila na svojej web stránke aj Slovenská obchodná inšpekcia a na rovnaký e-shop s doménou .cz upozornila aj Česká obchodná inšpekcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odporúčané články

„Zľavový klub“ stále ponúka zdravotné pomôcky

Opäť sa na nás obrátil spotrebiteľ, ktorý sa nechal nalákať na „výhodnú“ ponuku zdravotnej pomôcky z tzv. zľavového klubu. Predovšetkým v týchto …
Zobraziť článok

Koronavírus: Dovolenku zakúpenú v cestovnej kancelárii je možné bezplatne zrušiť

V týchto dňoch je na nás smerovaných množstvo otázok týkajúcich sa možnosti zrušenia zájazdov z dôvodu možnej nákazy koronavírusom. Každý …
Zobraziť článok

Pozor na internetové nákupné galérie!

V poslednom období sa na internete a najmä v rámci reklám na sociálnych sieťach objavuje mnoho sponzorovaných odkazov na e-shopy, ktoré ponúkajú tovar …
Zobraziť článok