Dôverujte, ale preverujte… pri nákupe cez internet to platí obzvlášť

Ak má e-shop na svojej stránke zobrazenú fotku „svojej“ kancelárie, hneď to pôsobí serióznejšie. Pravdaže, ak nejde o fotku úplne inej kancelárie v úplne inej krajine doplnenú logom podvodníckej spoločnosti.

 

Kancelária podvodníckej spoločnosti v Lisabone alebo v Barcelone…

Fotografie priestorov firmy, ktoré uvádza na svojej stránke https://www.elevans-maquinaria.com/contact-us sú v skutočnosti kancelárie v Londýne https://www.instantoffices.com/en/gb/available-office-space/london/old-street-23372. Fotografie zobrazujúce údajné sídlo firmy sú doplnené o logo firmy a webového sídla na obrazovke počítača.

 

 

Kancelária v Londýne

 

Skontrolujte si uvedené kontakty

Na podozrivú stránku nás upozornil spotrebiteľ, ktorý zvažoval darovať pod stromček svojmu synovi reálny báger, keďže ďalší rok chce postaviť dom. Stránka ponúkajúca bagre vyzerá naozaj dôveryhodne. Nechýbajú kontakty – telefónne číslo, e-mail a kontaktný formulár. Škoda, že na žiaden z týchto kontaktov po tom, čo odošlete peniaze na účet predajcu, nikto neodpovedá. 

Dôverujte, ale preverujte!

Osoby, ktoré sú označené ako obchodný tím, boli uvedené na už neaktívnej stránke rubel-agrimaq.com pod úplne inými menami. Keď vyhľadávate na internete fotografie s vyhľadávacím heslom „rubel-agrimaq.com“, vo výsledkoch sa vám takisto zobrazia traktory a stavebná technika. 

Internetový nástroj na overenie dôveryhodnosti stránok nám dal jasnú odpoveď. Stránka je pravdepodobne na serveroch v USA  a doména je stará iba 73 dní. Všetky ostatné údaje o prevádzkovateľovi sú utajené.

Predtým, ako pošlete peniaze neznámemu e-shopu preverte si predajcu. Môže vám to zachrániť vaše peniaze. V prípade internetových podvodov vám bohužiaľ nevieme pomôcť. Vo väčšine prípadov svoje peniaze už neuvidíte.

 

Odporúčané články

Dňa 9. mája sme oslávili Deň Európy

V Trstenej sa dňa 9. mája 2019 uskutočnili oslavy pri príležitosti Dňa Európy. My sme s našimi informačnými materiálmi z oblasti ochrany spotrebiteľa …
Zobraziť článok

MS v hokeji sa čoskoro začínajú: Máte už vstupenky?

Európske spotrebiteľské centrum v SR dostáva pomerne veľa sťažností na online objednávky vstupeniek na rôzne podujatia. Keďže sú majstrovstvá sveta v ľadovom …
Zobraziť článok

Na čo si dať pozor pri kúpe vstupeniek

  Ponuka vstupeniek na športové, či kultúrne podujatia je pestrá. Blížia sa majstrovstvá sveta v hokeji a aj obdobie rôznych …
Zobraziť článok