Dôverujte, ale preverujte… pri nákupe cez internet to platí obzvlášť

Ak má e-shop na svojej stránke zobrazenú fotku „svojej“ kancelárie, hneď to pôsobí serióznejšie. Pravdaže, ak nejde o fotku úplne inej kancelárie v úplne inej krajine doplnenú logom podvodníckej spoločnosti.

 

Kancelária podvodníckej spoločnosti v Lisabone alebo v Barcelone…

Fotografie priestorov firmy, ktoré uvádza na svojej stránke https://www.elevans-maquinaria.com/contact-us sú v skutočnosti kancelárie v Londýne https://www.instantoffices.com/en/gb/available-office-space/london/old-street-23372. Fotografie zobrazujúce údajné sídlo firmy sú doplnené o logo firmy a webového sídla na obrazovke počítača.

 

 

Kancelária v Londýne

 

Skontrolujte si uvedené kontakty

Na podozrivú stránku nás upozornil spotrebiteľ, ktorý zvažoval darovať pod stromček svojmu synovi reálny báger, keďže ďalší rok chce postaviť dom. Stránka ponúkajúca bagre vyzerá naozaj dôveryhodne. Nechýbajú kontakty – telefónne číslo, e-mail a kontaktný formulár. Škoda, že na žiaden z týchto kontaktov po tom, čo odošlete peniaze na účet predajcu, nikto neodpovedá. 

Dôverujte, ale preverujte!

Osoby, ktoré sú označené ako obchodný tím, boli uvedené na už neaktívnej stránke rubel-agrimaq.com pod úplne inými menami. Keď vyhľadávate na internete fotografie s vyhľadávacím heslom „rubel-agrimaq.com“, vo výsledkoch sa vám takisto zobrazia traktory a stavebná technika. 

Internetový nástroj na overenie dôveryhodnosti stránok nám dal jasnú odpoveď. Stránka je pravdepodobne na serveroch v USA  a doména je stará iba 73 dní. Všetky ostatné údaje o prevádzkovateľovi sú utajené.

Predtým, ako pošlete peniaze neznámemu e-shopu preverte si predajcu. Môže vám to zachrániť vaše peniaze. V prípade internetových podvodov vám bohužiaľ nevieme pomôcť. Vo väčšine prípadov svoje peniaze už neuvidíte.

 

Odporúčané články

Dnes si pripomíname Svetový deň spotrebiteľských práv: Práva slovenských spotrebiteľov ovplyvní najmä Brexit

Vzhľadom na to, že Veľká Británia by mala dňa 29. marca 2019 odísť z Európskej únie (táto lehota môže byť …
Zobraziť článok

Internetové zoznamky: Zrušenie predplatného

Bez ohľadu na to, či ste svoju lásku našli alebo nenašli, môžete chcieť svoje doterajšie zoznamovanie sa ukončiť. Spísali sme …
Zobraziť článok

Internetové zoznamky: Prihlásenie sa do služby

Hľadanie lásky na internete môže predstavovať cestu plnú ťažkostí, ktoré môžu začať už momentom predplatenia služby. Spísali sme pre vás …
Zobraziť článok