Zrušila spoločnosť Air Berlin váš let? Prečítajte si, aký je ďalší postup.

Pred časom sme vás informovali, že nemecký dopravca Air Berlin vyhlásil 16. augusta 2017 platobnú neschopnosť. Z dôvodu veľkých dlhov voči leasingovej spoločnosti musí do 15. októbra 2017 ukončiť svoju letovú prevádzku na dlhé trasy, navyše od 29. septembra 2017 už neposkytuje letecké služby medzi Hamburgom a Mníchovom a medzi Kolínom/Bonnom a Mníchovom. Čoraz častejšie sa preto na nás obracajú cestujúci zrušených letov, ktorí nevedia ako postupovať ďalej.

Ak vám spoločnosť zrušila let, mala by vám ponúknuť na výber medzi vrátením ceny letenky alebo presmerovaním na náhradný let.

 • Požadujete vrátenie peňazí za letenku?
 • Ak ste si letenky zakúpili po 15. auguste,
  spoločnosť by vám cenu letenky mala vrátiť štandardným spôsobom. K tomuto dátumu totiž dopravca dostal finančnú injekciu od nemeckej vlády na bežnú prevádzku. Požiadajte preto o vrátenie sumy priamo spoločnosť Air Berlin, a to prostredníctvom webovej stránky www.airberlin.com/complaint

  Ak ste si letenky zakúpili 14. augusta a skôr,
  … a platili ste platobnou kartou (pri platbe zadávate 16-miestne číslo karty, CVV/CVC kód uvedený na zadnej strane vašej platobnej karty a väčšinou aj dátum platnosti karty) odporúčame vám využiť službu chargeback. Ide o spätnú transakciu, ktorú vykoná vaša banka (alebo spoločnosť vydávajúca platobné karty) v prípade, že služba ktorú ste si zaplatili, vám nebola poskytnutá. Pre viac informácii kontaktujte priamo inštitúciu, ktorá vydala vašu platobnú kartu.

  … a zaplatili v hotovosti alebo bankovým prevodom, je možné požiadať o vrátenie sumy len formou prihlášky v konkurznom konaní. Prihlášku bude možné podať až po príslušnom rozhodnutí súdu. V tejto chvíli sa nedá presne povedať, kedy sa tak stane. Je nutné v tejto súvislosti spomenúť, že v podobných prípadoch v minulosti z dôvodu nedostatku majetku dlžníka neboli v rámci konkurzného konania uspokojení všetci veritelia (vrátane cestujúcich) alebo ich pohľadávky boli uspokojené iba z časti. Účasť v konkurznom konaní môže byť navyše príliš administratívne náročná.

 • Požadujete náhradný let?
 • Podľa dostupných informácií spoločnosti Air Berlin v súčasnosti nevykonáva presmerovanie na linky iných dopravcov. Po zrušení letu si teda cestujúci bude musieť zabezpečiť náhradnú dopravu vlastnými prostriedkami. Avšak v prípade, že bola letenka vystavená iným dopravcom (číslo letenky nezačína 745) na let prevádzkovaný spoločnosťou Air Berlin, možno o presmerovanie na náhradné lety požiadať dopravcu, ktorý letenku vystavil, prípadne cestovnú agentúru, u ktorej bola letenka zakúpená. Letenky vystavené spoločnosťou Air Berlin (číslo letenky začína 745) pre lety prevádzkované inými dopravcami budú s najväčšou pravdepodobnosťou partnerskými dopravcami uznané.

  Odporúčané články

  Pozor Ryanair ruší 40 až 50 letov denne!

  Spoločnosť Ryanair oznámila, že do 20. septembra 2017 zruší 40 – 50 letov denne. Dôvodom je zvýšené čerpanie dovoleniek ich …
  Zobraziť článok

  Sklamala vás dovolenka? Máme pre vás rady ako postupovať ďalej!

  Sľúbených 200 metrov od pláže bolo komplikované prekonať a cesta k moru s nafukovačkou pod pazuchou trvala omnoho dlhšie ako ste očakávali? …
  Zobraziť článok

  Nedarí sa vám dohodnúť? Využite konanie s nízkou hodnotou sporu

  Stalo sa vám, že ste si niečo kúpili cez internet z iného štátu v Európskej únii a tovar vám nikdy …
  Zobraziť článok