Mastné pokuty za nákup falzifikátov značkového oblečenia

V Taliansku je nákup napodobenín výrobkov zakázaný. Podľa našich talianskych kolegov bola za posledný týždeň stovkám Talianskych spotrebiteľov uložená pokuta za nákup napodobenín značkového oblečenia cez Internet. Napriek tomu, že niektoré členské štáty EÚ majú menej striktnú legislatívu než Taliansko, veľa spotrebiteľov kontaktuje sieť Európskych spotrebiteľských centier s otázkou ako rozpoznať spoľahlivé webové stránky od podozrivých a na čo si pri on-line nakupovaní dávať pozor.

Ak spotrebiteľ natrafí na webovú stránku s neobyčajne nízkymi cenami za značkové oblečenie (napríklad, ak je výrobok na danej stránke o 70% lacnejší než je jeho bežná cena), mal by pokladať za možné, že ponúkané oblečenie môže byť napodobeninou.

Ak Taliansky spotrebiteľ nakupuje na takejto stránke, neriskuje iba to, že dostane napodobeninu výrobku ale aj to, že nedostane žiaden výrobok alebo, že v rámci colných kontrol môže byť tovar skonfiškovaný.  V Taliansku sa predpokladajú aj pokuty pre spotrebiteľov, nielen pre predávajúcich.

Pre Európskych spotrebiteľov, ktorí prídu do Talianska je dôležité vedieť, že riskujú pokuty keď nakupujú napodobeniny výrobkov, či už v riadnom obchode alebo  od obchodníka na ulici, pláži alebo na trhu. Talianske právo nerozlišuje on-line nákupy od ostatných.

Zákon nepozná zľutovanie

Kto nakupuje spotrebiteľské výrobky, ktoré kvôli svojej kvalite, podmienkam poskytovateľa alebo cenovej úrovni predznamenávajú, že výrobok je napodobeninou alebo pochybného pôvodu, môže byť postihnutý správnou pokutou do 7000 EUR.

Navyše: Taliansky trestný zákonník taktiež ustanovuje, že ktokoľvek, kto nakupuje alebo obdrží výrobky, bez predošlého overenia si ich zákonného pôvodu, ktoré kvôli svojej kvalite, podmienkam poskytovateľa alebo neprimeranej cene predznamenávajú, že ich pôvod je spojený so zločinom, môže byť postihnutý pokutou minimálne 10000 EUR alebo dokonca odsúdením na 6 mesiacov. V najhoršom prípade môže byť kupujúci obvinený zo zločinu v danej spojitosti, pričom hrozí väzenie od 2-8 rokov a pokuta od 516 – 10329 EUR.

Výrazne nízka cena by mala vzbudzovať v spotrebiteľovi podozrenie. Ak je to nepomerne nízka cena  v porovnaní s bežnou cenou, je múdre odolať pokušeniu a upustiť od kúpy.

Skôr než si objednáte tovar, prečítajte si niečo o predávajúcom. Skúsenosti iných spotrebiteľov z Internetových fór môžu byť užitočné. V rámci zotrvania na bezpečnej strane, kontaktujte výrobcu značkového tovaru, ktorý si plánujete zakúpiť a spýtajte sa, či je mu daný Internetový obchod známy a či ide o autorizovaného dodávateľa.

Pri on-line nákupe je dôležité uistiť sa, či webová stránka uvádza správne kontaktné údaje spoločnosti (vrátane poštovej adresy) a či obsahuje informáciu o základných kvalitatívnych charakteristikách výrobku, cene (vrátane dane a poplatkov za dodanie), spôsobe platby, možnosti odstúpenia od zmluvy a záručných lehotách. Kontaktné údaje by mali byť overiteľné. Uistite sa napríklad, že adresa a telefónne číslo korešpondujú s údajmi v telefónnom zozname a či vôbec niekto na telefonické hovory odpovedá. Takmer každá krajina má elektronický telefónny zoznam na Internete, ktorého využitie nie je spoplatnené. Prípadne, je možné overiť si údaje predávajúceho v obchodnom registri. Nikdy si neobjednávajte tovar v obchode, ktorý úvádza svoju e-mailovú adresu ako jedinú kontaktnú informáciu.

V prípade, že webová stránka zobrazuje logo, ktoré predstavuje známku dôvery, overte si, či taká známka existuje. Pomerne často sa takéto webové stránky vyzdobia s logom imitujúcim známku dôvery, ktoré si sami navrhnú.

Nápomocné môžu byť aj dostupné služby zamerané na webové stránky a kontrolu domén na overenie si spoločnosti, ktorá je za danou webovou stránkou.

Odporúčané články

Den bezpečného internetu 2024

Deň bezpečného internetu – výzva pre influencerov

Deň bezpečného internetu – 6. február 2024, ktorý je zameraný na propagáciu online bezpečnosti a zodpovedného používania internetu, je skvelou …
Zobraziť článok

Balík na dobierku

Zasielanie neobjednaných balíkov na dobierku

Dobierkoví podvodníci čakajú kto sa nachytá a zaplatí za balík, ktorý si neobjednal. Stavili najmä na to, že mnohí ľudia …
Zobraziť článok

Európske spotrebiteľské centrum v SR v roku 2023

Rok 2023 bol pre nás plný skvelých aktivít a projektov, ktoré sa zamerali na zlepšenie povedomia spotrebiteľov a boj proti …
Zobraziť článok